Namai,  Zero waste idėjos

Plastikas užkniso juodai|Vonios kambarys|

Ar idėja gyventi be atliekų ar bent be plastiko šiais laikais yra utopinė ir labiau iš fantastikos srities? Neslėpsiu, kad kartais svyra rankos matant video su šiukšlių salomis vandenynuose ir mirštančius jūros, sausumos ir padangių gyvūnus nuo pilnų skrandžių plastiko šiukšlių.

Tačiau viskas prasideda nuo vieno žmogaus. Geri pavyzdžiai įkvepia ir skatina keistis aplinkinius, tad net maži žingsneliai su palaikymu yra geriau nei abejingumas.

Mano kelionė tvaresnio ir švaresnio gyvenimo link prasidėjo prieš maždaug 8 metus, pradžioje rūšiavau tik popierių ir nebūčiau pagalvojus, kad ateityje norėsiu ne turėti visko daugiau, o priešingai mažiau. Kelionėje link geresnių įpročių man svarbu yra nekaltinti ir neteisti nei savęs nei aplinkinių kai viskas pakrypsta ne ta linkme, kuria tikimės. Norisi, kad kelias, kurį pasirinkau aš, niekam netrukdytų. Matomi geri pavyzdžiai įkvepia labiausiai, tad geriausia būti pavyzdžiu ir jokiu būdu ne radikalu, kuris bamba ir baksnoja kitą pirštu.

Nuostabi leidyklos Dvi tylos išleista, Bea Johnson knyga –  Namai be atliekų, skatina imtis pokyčių net tose srityse, apie kurias dažnai net nesusimąstom. Labai rekomenduoju perskaityti visiems, kurie nori savo gyvenime pokyčių aplinkos švarinimo ir šiukšlių mažinimo srityje. Knygos autorė nuolat pabrėžia kelis veiksmus, kuriais vadovaudamiesi mažinsime atliekų kaupimąsi namuose ir čia jau tokia sakyčiau sena tiesa:

*Rūšiuok;

*Panaudok dar kartą;

*Kompostuok;

*Atsisakyk.

Informacijos apie atliekų mažinimą, zero waste idėjas, šiuo metu vis daugėja, norėčiau ir aš papasakoti savo pokyčius susijusius su skirtingomis namų erdvėmis. Kadangi sunkiai sutalpinsiu viską į vieną įrašą, išskirstysiu jį namų zonomis. Ir šį kartą noriu pakalbėti apie vonios kambarį. Atrodo tokia palyginti nedidelė erdvė, bet jei sudėtume metinį šiukšlių kiekį susidarantį ten, net neabejoju, kad užpildytume visai ne mažą erdvę.

Vonios kambarys

Kaip vyko mano kelionė sąmoningesnio vartojimo ir mažesnio atliekų kaupimo link vonios kambaryje? Pirmiausia maniau, kad viskas apie sudėtis, skaičiau ir domėjausi, kad mano naudojama kosmetika ir higienos priežiūros priemonės būtų mažiau prisotintos chemijos ar išbandytos ant gyvūnų, bet tai labiau saugojo mane nuo nepageidajamų sudėčių ir noriu tikėti gyvūnus ant kurių testuojama dauguma higienos ir kosmetinių priemonių iki kol tampa priimtinos naudoti žmonėms, negu mažino plastiko atsiradimą mano namuose, nors reikia pripažinti, kad dažnai ekologiška produkcija yra pateikiama ir gamtai draugiškesnėje pakuotėje. Ilgainiui atėjo supratimas, kad tik mažindama arba visai atsisakius įsigyjamų produktų tapsu draugiškesnė aplinkai.Tad kokie daiktai šiai dienai atsirado ar pasikeitė mano vonios ir tualeto kambariuose.

MENSTRUACINĖ TAURELĖ

Neatsitiktinai ją noriu aptarti pirmiausia, nes ji neabejotinai tapo mano metų atradimu!

Nebus naujiena, kad merginos ir moterys dažnai su nemieliausiomis nuotaikomis laukia šio, kas mėnesį pasikartojančio laiko. 
Priemonės, kurias aš naudodavau prieš tai, mane vargindavo, nesvarbu ar jos būdavo iš aukščiausios kokybės medžiagų, mano oda jautri ir dažnai sudirgdavo, nuolatos jausdavau nepatogumą, būdavau priversta sekti laiką, kad nepavėluoti ir nesusidurti su dar didesniais nemalonumais. Ką jau kalbėti apie ekonominę ir ekologinę higieninių paketų arba tamponų daromą žalą.

Kas pasikeitė pradėjus naudoti menstruacinę taurelę? 

Išmokus taurelę įsidėti, ji – nejuntama. Taip pat ji nematoma, su ja galiu lankytis baseine ar atviruose vandens telkiniuose ir po to nereikia jos išimti, nes vanduo į ją nepatenka. Su ja galima sportuoti, ji niekaip nevaržo mano judesių. Visą darbo dieną aš jaučiuosi saugi, nes su taurele priklausomai nuo kraujavimo gausumo galima išbūti iki 12h.

Taurelė tikrai pastorins jūsų piniginę, nes įsigijus ją, apie kitą reikės galvoti tik po 3-5 metų (priklausomai nuo gamintojo). 

Ir šis būdas neabejotinai sumažins Jūsų atliekų kiekį, nes vienintelė atlieka kuri susidarys, tai pakuotė įsigyjant taurelę ir pati taurelė, kai po keletos metų atitarnaus savo laiką. Juk šiais masinio vartojimo laikais tai yra tikras išsigelbėjimas. Ir negalvokite, kad menstruacinė taurelė išrasta tik dabar. Taurelė buvo išrasta ir patentuota net 1932 metais, pradėjo populiarėti aštuntąjame dešimtmetyje ir tik dabar atkeliavo ir į mūsų parduotuvių lentynas. Išties, vienintelio man gaila, kad aš ją atradau tik prieš 5 mėnesius. Įsigykit – pamėginkit – nesigailėsit!

PLAUKŲ ŠUKOS/ŠEPETYS

Pirmiausia nusibaigė mano senasis šepetys, tad reikėjo naujo ir norėjau, kad jis būtų iš natūralių medžiagų. Ir štai čia man įvyksta priešprieša. Nesu veganė, tačiau nevalgau mėsos ir labai stengiuos, kad mano racione nebūtų pieno produktų, taip pat stengiuosi, kad neprisidėčiau prie gyvūnų išnaudojimo betkokiomis kitomis formomis. Tad kai domėjausi apie šepečius tuo metu radau tik medinius su šerno šeriais. Tai aplinkai draugiškas variantas, bet ne visai draugiškas gyvūnams. Kaip bebūtų aš jį įsigyjau. Minusas, kurį pastebėjau jau po keleto bandymų, kad šereliai tankūs, surenka iš plaukų labai daug dulkių (prieš tai nebūčiau pagalvojus, kad ten jų tiek gali prisirinkti :D). Tad sudėtingas šepečio valymas man atrodė didelis šio daikto minusas, bet visai neseniai radau įsigyti tokį įrankį, skirtą būtent tokių šepečių valymui. Jį apžiūrėti galite čia. Galbūt kam nors dar tai bus naudinga.

Mano plaukai ypatingai veliasi, tad turiu visuomet turėti su savimi šukas, kitaip viskas gali baigtis plaukų nebeiššukavimu. Tam reikalui įsigyjau bambukines šukas. Jas pirkau su retais dantukais, kad galėčiau lengviau savo linkusius garbanotis plaukus iššukuoti dar šlapius. Renkantis šukas sekantį kartą, rinkčiausi plonesniais arba labiau nusmailintais dantukais.

ELEKTRINIS SKUSTUVAS

Šį prietaisą įsigyjau tuomet kai negalėjau dėl atliktos operacijos naudoti vienkartinių skustuvų. Vienkartiniai skustukai plauką pašalindavo per arti odos. Kai žaizdos sugijo, taip ir nebegrįžau prie jų, dabar praėjus 2 metams ir jam atitarnavus savo laiką, keisiu jį nauju, o senąjį atiduosiu į elektronines prekes surenkantį punktą (tokius punktus turi kiekvienas miestas). Šioje vietoje reikia paminėti, kad yra ir kitų eko būtų šalinti nepageidaujamus plaukelius, tik reikia pasidomėti. Paskutinį įdomesnį būdą išskaičiau kažkuriame forume, kur merginos pačios gaminosi cukraus masę ir su medžiagos skiautelėm depiliavo įvairias kūno zonas. Jei kada ryšiuosi išbandyti šį būdą, būtinai duosiu Jums žinoti ar veiksminga :). 

ALIEJAI VIETOJ BALZAMŲ IR LOSIJONŲ

Mano lentynos nuo įvairiausių kremų ir balzamų ištuštėjo tuomet kai pradėjau skaityti jų sudėtis ir supratau, kad netepdama tokių cheminių elementų tik padėsiu savo kūnui, kad dažniausiai tie kremai kurie skaniausiai kvepia yra pavojingiausi ir tai, kad etiketė ar pakuotė labai eko, prekė kainuoja nemažus pinigus, dar neapsprendžia, kad ji savo sudėtyje neturi toksinių ar net vėžį sukeliančių medžiagų.
Jeigu susigundėte įsigyti kokią kosmetikos priemonę, bet sunku iššifruoti sudėtį, noriu pasiūlyti pasinaudoti  labai geru puslapiu –  Kosmetikos dnr, jo nuoroda pridedu čia,  apsilankę puslapyje rasite dauguma kosmetikos gaminių, jie patogiai įvertinti, išskirtos gerosios ir blogosios produkto savybės, ten rasite produkto sudėtį, išskirtas produkto savybes alergizuoti ar kitaip paveikti Jūsų sveikatą. 

Taip besidomint ir beieškant alternatyvų kremams,  mano lentynas papildė natūralūs augalų aliejai. Šiuo metu dažniausiai mano naudojami: arganų, kokosų, alyvuogių, jie būna supakuoti į stiklinius buteliukus ar stiklainėlius, tad tai mažesnė blogybė renkantis tarp stiklinės ir plastikinės pakuotės. Juos naudoju ir kaip kaukes plaukams ir kaip losijonus, vietoje kremo po maudynių.

SODA

Soda yra neabejotinai geriausi balti milteliai! Sodą būtų galima paminėti ir ties vonia ir ties virtuve ir dar prie higienos priemonių priskirti. Man soda yra nepakeičiama valymo priemonė.
Ankščiau pirkdavau vieną valiklį vonios kambariui, kitą tualetui, trečia virtuvei. Dabar visa tai išvalau su soda. Dažniausiai naudoju ją vieną, bet jeigu reikia kažką išvalyti rimčiau tuomet pasidarau mišinį soda + actas.  Soda būna supakuota į popierinę pakuotę, kurią vėliau išrušiuoju. Ir pinigine ir ekologine prasme labai geras ir patogus pasirinkimas.

YRA DAR KELETAS NEDIDELIŲ, BET SVARBIŲ POKYČIŲ

Rinktis medinius ausų krapštukus vietoje plastikinių;

Naudoti bambukinius arba elektrinius dantų šepetukus kaip alternatyvą plastikiniams. Tiesa, turiu pripažint, kad bambukinis man visai netiko, labai kiti šereliai, bet antrinis jo panaudojimas yra virtuvėje, puikiai tinka valyti sunkiai pasiekiamiems tarpeliams.

Kietasis šampūnas, vietoje įprasto, išpilstyto į plastikinius buteliukus.

Molis. Jų rasite įvairių, skirtų gamintis kaukes, šveitiklius, kai kurie iš jų gali būti vartojami net maistui.

Rinkitės medžiaginius diskelius makiažui valyti, vietoje parduotuvėse parduodamų.

Tikiu, kad ateityje atrasiu ir daugiau būdų ir produktų, kurie gali pakeisti tuos, kurie panaudoti po savęs palieką daiktą, kuris virsta dar viena dalyte milžiniškame šiukšlių kalne. Tikiuosi, kad tekstas Jums buvo naudingas, o gal ką nors įkvėps ir paskatins imtis bent mažų pokyčių savo kasdienoje.

Norėčiau, kad pasidalintumėte ir savo nuomonėmis, potyriais ir atradimais tvaresnio gyvenimo link.

Su geriausiais linkėjimais,

Mėnulio Mūza

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *