Gėlės

Mano džiunglės | 3 | Vaškuolės

Kas mane žino, ar seka instagrame, tikrai jau ne kartą girdėjo mano svaigimą dėl Vaškuolių. Negaliu paaiškinti kodėl būtent jos taip virpina mano širdį, bet jų noriu dar ir dar ir visokių. Taigi šiuo metu mano mini kolekcijoje yra 7 skirtingos Vaškuolės, apie kiekvieną iš jų papasakosiu atskirai. O bendrai jas visas sieja storesni, lyg vašku padengti lapeliai, į kekę sutelktas žiedynas, kuris priklausomai nuo rūšies gali labai skirtis savo spalva ir dydžiu. Šis augalas buvo pavadintas botaniko Roberto Brown`o, jo draugo Tomo Hoy` o garbei. Vikipedija sako, kad šiuo metu pasaulyje priskaičiuojama net apie 200 – 300 skirtingų šio augalo rūšių ir porūšių. Esant tokiais gausybei, dažnai sunku pasakyti, kuri tiksliai rūšis yra matoma, dažniausiai tai konstatuojama tik augalui pradėjus žydėti.

Kokia priežiūra? 

Kadangi šiuo metu auginu tik 7 rūšis, įspėju, kad ir mano Vaškuolių priežiūros patarimai yra iš mano asmeninės patirties. Jei auginate kitos rūšies Vaškuoles, patariu pasidomėti būtent tam augalui reikiamomis sąlygomis, nes jos gali skirtis.

Šviesa. Mano Vaškuolės auga kambaryje, kurio langai pasisukę į vakarų pusę. Tad nuo vidudienio, iki pat vakaro kambaryje yra labai šviesu. Iš to tikrai peršasi mintis, kad šie augalai šviesamėgiai, bet nerekomenduoju jų apgyvendinti vietoje, kur jas ilgesnį laiką pasiketų tiesioginiai saulės spinduliai. Ir atvirkščiai, jeigu Vaškuoles pastatysite tamsioje namų vietoje, nebūtinai jos neauks, bet žiedų sulaukti tikimybė taip pat labai maža.

Drėgmė. Vasaros metu savo Vaškuoles lieju tikrai dažnai, bet nedideliais kiekiais. Kas antrą dieną tikrai, o jei užeina karščiai, lieju ir kas dien. Taip pat stengiuosi palaikyti aukštesnį patalpos drėgmės lygį. Karštomis dienomis drėgmės lygis gali nukristi iki 35 %, kas ne tik augalams, bet ir žmogui yra nemaloni terpė būti. Tad drėkintuvo pagalba stengiuosi drėgmę palaikyti bent tarp 50-60 %. Neturint drėkintuvo, augalams galima pagelbėti:

 • juos statant didesnėm grupėmis, taip jie sukuria savo bendrą mikroklimatą, kur lengviau išlaikyti drėgmę;
 • kambaryje pristatant indelių su vandeniu aplink augalus;
 • ir žinoma purškiant augalus vandeniu.

Substratas ir tręšimas. Aš savo Vaškuoles sodinu į kompostinę žemę + nepagailiu perlito, kuris leidžia šaknims geriau kvėpuoti. Vaškuolių nepatariama persodinti kas met, nes ankštame vazonėlyje geriau žydi. Vaškuoles yra patariama incencyvaus augimo metu tręšti kas dvi savaites nestipriomis trąšomis, bet aš, dėl savo užmaršumo ir kartais tingumo jas tręšiu organinėmis trąšomis, maždaug kartą į mėnesį aktyvaus augimo metu. 

Ką auginu aš?

Hoya carnosa

Pati pirmoji mano Vaškuolė. Aptikus pas draugę, pasiprašiau šakelės + lapelio (draugės augalas didelis ir brandus, negalėjo tiksliai atsakyt kiek jam laiko, bet patikino, kad daug). Namuose, tiek šakelė, tiek lapelis palyginti greitai išleido šaknis pamerkus į vandenį. Vėliau pasodinus į žemę, netruko pradėti leisti naujus lapelius, ko pasekoje, šiek tiek daugiau  nei per metus išleisti net 17 naujų lapelių, Vaškuolių tempais tai tikrai yra ne mažas skaičius. Kol kas tikrai, drąsiai teigiu, kad ši nuo seno mūsų močiučių auginta Storalapė Vaškuolė, man iš visų turimų Vaškuolių auga geriausiai, belieka sulaukti žiedų. Kas žavi? Ši vaškuolė žavi savo kaip augalo tvirtumu, lapais, kurie kiekvienas su savo išskirtiniu lyg apšlakuotu raštu ir be abejonės žavi kvapniųjų žiedų laukimas. 

Hoya Krimson queen

 Šį augalą, kartu su hoya tricolor užsisakiau internetu iš „Čigono daržas“ parduotuvėlės. Kažkada jau pasakojau instagrame istoriją, kad lietuvos paštas „grybavo“ (kaip dažnai nutinka) ir siunta su mano Vaškuolėm kažkur buvo užstrigus. Aišku aš labai pergyvenau, nes vis dėl to augalai, be šviesos, be vandens ir t.t. Dieną, kai jos pagaliau atkeliavo, lietus pylė kaip iš kibiro. Aš jas atsiėmus, važiuodama darban buvau kiaurai permirkus, bet labai laiminga, kad pagaliau jas gavau ir jos nė biškelio nebuvo pažeistos, ar nuo buvimo supakuotos nuliūdusios.

Kas žavi? Ši Vaškuolė matyt ne veltui turi karalienės statusą pavadinime, nes tikrai puikiai auga, leidžia daug naujų lapų ir šakelių. Ypač džiugina lapeliai, kurie nevienodai visiškai balti, arba su baltos spalvos krašteliais ar puselėmis.

Hoya tricolor

 Ši, kaip ir minėjau pas mane atsirado kartu su H. Krimson queen. Skirtingai nei ana, ši pas mane iškart pasijuto blogai. Šakelės pradėjo džiūti, lapai ruduoti. Aš puoliau į paniką ir nesugalvodama ką daugiau daryti, nusprendžiau, kad reikia bandyti ją persodinti. Nežinau kodėl, bet persodindama dar nusprendžiau ir padalinti ją į 2 dalis (dabar dėl ankstesnio savo sprendimo nei kiek nesigailiu ir net svarstau galimybę ieškoti vienai iš jų kitų rūpestingų namų). Taigi kai persodinau ir perstačiau į kitą vietą, sitacija pasitaisė ir dabar augimas vyksta pašėlusiu greičiu. Kai apžiūrinėju augalus, šią visuomet mėgstu pačiupinėti ir net padariau tokią įžvalgą, kad jei lapelių banguotumas ir bendras stangrumas sumažėja – laikas lieti.

Kas žavi? Baltos, žalios ir rausvos spalvos sąjunga. Lapeliai išmarginti baltais raštais, o lapkočiai rausvi. Tiesa, nauji lapeliai taip pat būna rausvos spalvos, vėliau pabaltuoja. 

Hoya Obovata ir Hoya pubicalyx

 Šiuos 2 lapelius siunčiausi iš moters, anos vasaros pradžioje. Kaip matote nuotraukose ne kaži kas ir pasikeitė :D. Keistos tos Vaškuolės gali būti. Šaknų pilni vazonėliai, lapeliai nei ruduoja nei pūna, bet naujos gyvybės nesimato. Iš senesnių Vaškuolų augintojų sužinojau, kad reiktų traukti lauk iš žemių ir sodinti į vermikulto ir perlito suvilgytu su šaknydijimosi stimuliatoriumi mišinį ir tuomet auginti kaip šiltanmėlyje. Aš dar palauksiu mėnesį kitą ir manau bandysiu, nes dar nesu nei vieno augalo mačius taip užsispyrusio.

Kas žavi? H. Obovata neabejotinai savo apvalių lapelių forma, o H. pubicalyx savo siaurais lapeliais. Bet realybė tokia, kad sunku žavėtis, kai turiu tik po vieną lapelį :D. 

Hoya Shepherdii

 Šią Vaškuolę, kartu su H. compacta nužiūrėjau Kauno parduotuvėje „Kitokios gėlės“. Susisiekiau su drauge, paprašiau, kad nupirktų ir vykdama į Klaipėdą atgabentų man. Taip paprastai, sukorusios kelis šimtus kilometrų jos atsidūrė pas mane. Kadangi šis augalas pas mane dar palyginti neseniai, mėnesis laiko, tai sunku išskirti tik šiam augalui būdingus dalykus. Vieną kol kas tik pastebiu, kad jam pas mane patinka, nes jau auginami keli nauji lapeliai. kai atkeliavo pas mane ji buvo pritvirtinta prie pagaliuko, kad augtų į viršų, daug Vaškuolių augintojų taip daro, tvirtina ar veja jų stiebus aplink vienokias ar kitokias atrmamas, bet man asmeniškai svyrančios natūraliai Vaškuolės atrodo gražiausiai.

Kas žavi? neabejotinai siauri, neįprastai ilgi, tamsiai žalios spalvos lapeliai. Internete prisiskaičiau, kad ši rūšis tūrėtų neįnoringai lengvai žydėti, o žiedai bus praktiškai balti su nedideliu, švelniai rožiniu vidurėliu. 

Hoya compacta

 Kaip ir minėjau, atkeliavo ji iš Kauno. Visiškai nuostabi, labai ilgai jos norėjau, bet reikia pripažinti, kad Klaipėdoje su Vaškuolėmis labai prasti reikalai. Atkeliavus jau išleido 3 naujus lapelius ir labai tikiuosi, kad čia ne pabaiga ir savo garbanas augins ilgas.

Kas žavi? Neabejotinai išskirtinė išvaizda. Tikrai ne daug augalų galime pamatyti šitaip įmantriai sukančius savo lapelius. Lapeliai labai standūs ir tvirti. Spalva sodriai žalia su blizgesiu.  Tiek šį kartą apie Vaškuoles, manau dar ne kartą apie jas kalbėsiu, nes tai yra augalas, kurį dievinu! Jei rastumėte pirkti įdomesnių ir retesnių Vaškuolių, duokite žinoti, kartais augalai, kurių labai nori, atkeliauja per gražiausias draugystes. Visada smagu kai įsitraukiate į diskusijas ir dalinatės savo patirtimi, visuomet labai laukiu Jūsų laiškų, komentarų. Jei ne čia, tai galite man parašyti instagram paskyroje čia, arba facebook puslapyje čia.

Su gėlėtais linkėjimais,

Mėnulio Mūza.

12 komentarų

 • Antanas

  Labas noriu paklaust kodel margalapes vaskuoles lapai zali ir puva-dziuna ant augancio augalo,isgaupti kaip saukstas…suvysta lapkotis

  • Mėnulio Mūza

   Sveiki, margalapių augalų lapai dažniausiai pasidaro žali dėl per mažo šviesos kiekio. Vaškuolių lapai pasidaro minkšti ir raukšlėti kai trūksta drėgmės, bet tokiu atveju netūrėtų pūti. Galbūt reiktų apžiūrėti šaknis, ar nėra įsimetę puvinys. Sunku kažką daugiau pakomentuoti nematant augalo.

  • Mėnulio Mūza

   Pati turiu šiuo metu pardavimui Hoya crimson queen atžalėlę jau prigijusią – 4eur ir Hoya wayetii variegated, taip pat atžalėlė jau žemėje prigijusi – 7eur. Aš iš Klaipėdos tai tik su siuntimu. O šiaip, jeigu mylit Vaškuoles, tai rekomenduoju įstoti į fb grupę – HOYA LT – ir visi vijokliniai augalai, ten yra albumas su parduodamais augalais.

  • Mėnulio Mūza

   Sveiki Nerija, taip turiu. Jei domina galite su manimi susisiekti per facebooką – Inga Pikiotaitė, arba instagram – inga_pik

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *