Gėlės

Augalų inkubatorius

Taip, kaip siūvėjams gaila mesti audinių atraižas, taip žmonėms, kurie augina ir myli savo augalus, gaila kiekvienos netyčia nulaužtos šakelės ar lapelio. Ką jau kalbėti apie situacijas, kai ilgai mylėtą ir puoselėtą augalą, užpuola puikiai nuotaiką gebantys sugadinti kenkėjai.

Šiandien noriu papasakoti apie savo augalų inkubatorių, jei galima taip pavadinti. Atvirai sakant, tai abejojau šio įrašo reikalingumu, bet po įrašo instagrame pasidarė labai aišku, kad aš tokia ne vienintelė, kuri visais įmanomais būdais ir iki paskutiniųjų bando išsaugoti savo mylimus augalus. Buvo labai smagu skaityti, kad ir Jūs savo augalus bandote pasidauginti iš šakelės ar lapelio. Tokiu būdu išauginti augalai ištikro kelia daug gerų emocijų, nes jie ne tik įrodo tavo atkaklumą ir rūpestį, bet ir pasakoja istorijas apie žmones, kurie tuo augalu su tavimi pasidalino.

Dauginimas

Apie dauginimą rašiau atskirą įrašą į Ten Kur Namai, tad jei būtų įdomu pasiskaityti ne apie konkrečius atvejus, bet apie augalų dauginimą iš principo, pridedu nuorodą į įrašą čia .

Šiuo metu, savo namuose iš šakelės bandau pasidauginti  Scindaps`ą, kaip ir anksčiau minėjau instagramo įraše, tačiau kol kas nesėkmingai. Pasidomėjus radau, kad geriausia Scindap`ą dauginti pavasarį (pakankamai logiška) ir patariama iš karto sodinti į žemių mišinį, o ne merkti į vandenį bei laukti šaknų, kaip aš ir padariau. Tokiu būdu dauginant šį augalą šaknytis jis turėtų pradėti po 4 – 6 savaičių. Tad ką aš ruošiuosi daryti? Kadangi dauginimui nukirpau pakankamai ilgas šakeles, nuo 30 iki maždaug 100 cm, dabar nieko nekeisiu, paliksiu vandenyje ir jei iki pavasario nesulauksiu šaknų, šiek tiek patrumpinsiu ir bandysiu sodinti tiesiai į žemių mišinį. Jeigu vis dėl to, kas nors ryšis dauginti ir sodinti dabar, tai šiam tikslui naudokite lengvą kambariniams augalams skirtą žemę ir visuomet, bent jau aš, maišau ją su perlitu, nes tuomet augalo šaknis pasiekia daugiau deguonies.

Gelbėjimas

Apie augalus puolančius kenkėjus ir kaip nuo jų saugotis jau buvau parašiusi tekstą, jei kas norėtų paskaityti, jo nuorodą, pridedu čia.

Mano namuose, augalų tarpe nuolatos vyksta gelbėjimo darbai. Kai turi virš 50 (pati nustebau suskaičiavus) augalų, nenuostabu, kad atsiranda įvairių nenumatytų situacijų, kai augalas ima rodyti vienokius ar kitokius ženklus, kad jam kažkas negerai.

Dabar norėčiau Jums papasakoti apie šiuo metu bandomų gelbėti augalų situacijas, kas išduoda, kad augalui kažkas negerai ir kokios mano klaidos lėmė, kad jiems dabar reikia kovoti dėl savo išlikimo.

 

Pirmiausia norėčiau pakalbėti apie Marantą. Rugpjūtį, rašant įrašą apie augalų kenkėjus dar buvo pilnas augalas, nors ir tada turėjo kenkėjų, baltuotojų skydamarių. Dar tiksliau, aš jį tokį pirkau iš senukų (nukainotų augalų skyrius yra mano silpnybė). Pradžioje atrodė, kad kasdienės vandens vonios, preparatai nuo kenkėjų duoda savo ir augalas sveiksta, bet deja. Marantos lapų struktūra labai nedėkinga kovoje su šiais kenkėjais. Jų lapo stiebas lyg suglausti du delnai, tarp kurių jaukiai ir įsikuria kenkėjai. Efektyvu šiuos kenkėjus šalinti nurenkant pincetu, bet dėl būtent šios Marantų lapų savybės, to padaryti nepavykdavo nepažeidžiant augalo. Taigi ko aš ėmiausi, kai supratau, kad lavina nuo kalno parsirita ir deja, bet viso augalo išsaugoti man nepavyks? Gerai apžiūrėjus augalą, nusikirpau šakeles, kurios nebuvo pažeistos ir merkiau į vandenį. Ištikro neprireikė daug laiko, jau po mažiau nei mėnesio galėjau matyti kyšančias baltas, naujas šakneles. Belieka pasodinti į žemių mišinį ir tikėtis, kad kenkėjai nesugrįš.

Grįžtam prie vaškuolės… Čia yra didžiausias mano širdies ir galvos skausmas, nes šios Vaškuolės labai norėjau, siunčiausi paštu, atkeliavo tikra gražuolė, bet mano liūdesiui nyksta, nepaisant ką daryčiau. Bandžiau keisti ir vietą, maniau, kad trūksta šviesos, bet perstačius ją situacija nepasikeitė. Bandžiau laistyt daugiau, nes maniau, kad per karšta. Nepadėjo. Laistau mažiau, nyksta vis vien. Galiausiai žemė atrodė nuolat drėgna, nors ir nebelaisčiau. Nutariau persodinti ir patikrinti ar nepūva šaknys, bet ne. Išskyriau augalą į 2 dalis, kam nelabai turiu logišką paaiškinimą, bet mano nuostabai, atrodo augalo nykimas sustojo.

Išnaršiau visus forumus ir straipsnius, kur kalbėtų apie Vaškuolių auginimą ir nieko konkretaus. Gal kas nors buvote susidūrę su panašia situacija, kai vaškuolės „ūsai“ tiesiog džiūna, o ant lapelio kaip matosi nuotraukoje, atsiranda rudos, minkštos dėmės? Už bet kokią informaciją būčiau labai dėkinga, nes jei vis dėl to augalas vėl pradės rodyti blogus ženklus, norėčiau žinoti kaip galiu jam padėti.

Šio augalo tikslaus pavadinimo nežinau, įtariu, kad tai kažkuris iš Alavijų, galbūt Aloe black gem. Turiu jį apie 3 metus ir iki šiol nebuvo su juo problemų, nes dažniausiai visai pamiršdavau, kad jį turiu, mat stovėjo palangės kampe. Persikrausčius, nutariau, kad reiktų skirti daugiau dėmesio šiam augalui, persodinau ir ką Jūs galvojate? Iš tos didelės meilės aš jį perlaisčiau. Lapeliai ėmė ruduoti ir suglebo. Kai tai pastebėjau, didžiosios dalies jau nebepavyko išgelbėti, likusius nuvaliau nuo drėgnų žemių ir lapo dalių ir leidžiu šakelėms gerai išdžiūti, kad pasodinus, puvinys negrįžtų. Kai šis darbas bus baigtas, šį augalą sodinsiu į lengvą žemių mišinį skirtą sukulentams. Atkreipkite dėmesį, kad dalį šio substrato turėtų sudaryti smėlis ar švarus žvyras, vazono dugne butinai dėkite drenažo.

Tiek šiam kartui, tikiuosi, kad įrašas buvo informatyvus, sužinojote kažką naujo ir nereikės kartoti mano jau padarytų klaidų.

Pasidalinkite savo atvejais, visuomet įdomu kaip kitiems sekasi tvarkytis su iškilusiomis augalų problemomis. Dalinkitės ir jau sėkmingai padaugintais augalais. Taip pat, labai laukiu Jūsų nuomonių ir klausimų šia tema. Susirašom!

 
Su geriausiais linkėjimais, 
 
Mėnulio Mūza

 

 

 

 

 

One Comment

  • Eldonnet

    Kovas laikomas augalu sejos, vaismedziu, vaiskrumiu, gyvatvoriu sodinimo, genejimo laikotarpiu, o balandis – skiepijimo menesiu, taciau tikslus darbu grafikas priklauso nuo oru ir Menulio kalendoriaus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *