Gėlės

Kodėl Jūsų kambariniai augalai liūdi?

Mylėti augalus – paprasta. Jie valo mums orą, džiugina akį ir sielą, bet ar mes visuomet juos suprantame? Ar gebame pagal požymius pasakyti, kas kankina ar nepatinka mūsų augalams? Aš, tai tikrai ne visada. Galėtum pagalvot, kad auginant daugiau nei pusšimtį augalų jau vien metęs akį gali diagnozuoti negalavimo priežastis ir paskirti gydymą, bet deja,  realybėje pasitaiko visko.

Paklaidžiokim šį kartą po žalius augalų labirintus ir paieškokim išėjimų, pabandykim geriau suprast ir pamatyt kada žalieji draugai siunčia mums įspėjamuosius ženklus. Tad dedikuoju šį įrašą augalų siunčiamų signalų pažinimui. 

Pirmiausia, jei kyla bent menkiausių įtarimų dėl augalo būklės, stebėti jį. Pirmasis signalas Jums, kad kažkas negerai su augalu – sustojęs jo augimas. Pati visuomet stengiuosi pasižymėti užrašinėje arba nusifotografuoti augalą, kad galėčiau vėliau atsekti kiek laiko augalas negaluoja, jo būklė prastėja, ar nekinta. Dažnai pasitaiko, kad augalas tiesiog atsikrato su senais arba mažiausiai šviesos gaunančiais lapais ir dėl to nerimauti tikrai neverta. 

Kitu atveju, jei augalas iš pažiūros atrodo sveikas, bet jo augimas sustojo, tai gali būti ir šviesos poreikio problema. Turiu gerą pavyzdį. Auginu Zamiokulką, jį įsigyjau prieš maždaug pusantrų – 2 metus, bet kol gyvenau ankstesniuose namuose, kur šviesos buvo ypač mažai, jis nunyko iki gyvo vienintelio lapelio. Keista, bet tą vienintelį lapą jis išlaikė iki kol įsikėlėm į dabartinius namus, kuriuose praktiškai visuose kambariuose yra daugiau šviesos nei aname bute. Ir ką Jūs galvojate? Po tokios ilgos pertraukos, mano nuostabai jis išaugino iš kart 2 naujus lapus. Tai tik įrodė man, kad augalas gali kartais ir labai ilgai laukti tinkamo apšvietimo. 

Jei ir Jūs įtarėte, kad augalui trūksta šviesos, bet pakeitus apšvietimo intensyvumą niekas nepasikeičia ir augalas lyg su įjungta „pause“ funkcija, reikėtų pabandyti augalą saikingai patręšti. Žinoma, šis veiksmas atliekmas tik šiltaisiais metų laikais.

Ko išblyškęs? Ar tik nebūsi užmirkęs?

Spalva pagrindinis idikatorius nustatant augalo būklę. Žalias pirktas augalas, būdamas sveikas netūrėtų pakeisti spalvos į geltoną ar rudą. Jei esate naujokas, neretai Jus suklaidinti gali nauji augalo lapai, kurie turi savybę būti šiek tiek šviesesni nei senieji, šiuo atveju nereikėtų išsigąsti, augdamas lapas įgaus visam augalui būdingą spalvą.

Sunkiau gali būti įvertinti ir pastebėti jeigu apsirgs augalas, kurio lapai rausvi ar tamsiai raudoni, šis pigmentas gali kurį laiką pridengti gelstančio lapo spalvą. Tokiu atveju turėtumete atkreipti dėmesį ar lapas nepraranda jo rūšiai būdingos formos.

Įprasta manyti, kad gelstantys augalo lapai reiškia per sausą substratą ar patalpų orą, bet iš tikro ne rečiau pasitaiko, kad gelstantys lapai, išblukusi žalia jų spalva virstanti į ryškiai geltoną ar rudą, ypač lapų pakraščiuose, perspėja ir apie perlaistymą, kaip, kad man nutiko su Aliokazija Amazonica (žr. nuotrauką žemiau). Arba tai, taip pat gali būti grybinės ligos požymis, reikėtų būti atidžiam ir stebėti ar pabandžius pakeisti sąlygas, šiuo atveju sumažinus vandens kiekį ar dažnumą dingsta augalui kenkiantys požymiai. 

Ką daryti? Jei identifikavote šiuos ankščiau įvardytus požymius, patariama augalą persodinti ir po to, atidžiai stebint augalo poreikį drėgmei, saikingai jį lieti.

Ko liūdi? Atrodo džiūni.

Jeigu Jūsų augalo lapai geltonuoja, nuvysta, riečiasi į vidų ir sudžiuvę krenta, išleisti žiedai labai greitai nuvysta arba nubyra net neišsiskleidę – tai pats aiškiausias augalo įspėjimas, kad jam trūksta drėgmės. Tą patį reiškia kai augalo lapų galiukai, kaip mano Vėzdūnės (žr. nuotrauką žemiau) paruduoja.

Ką daryti? Pati jau esu minėjusi, kad laistau augalus pagal principą, kai įkišusi pirštą į žemę, per maždaug 2 cm ir jaučiu sausą substratą (taip, į kiekvieną augalą kišu pirštą). Taip neleidžiu žemei perdžiūti, bet taip pat ir neperlieju. Jei Jūsų auginami augalai tropiniai, didelė tikimybė, kad jiems patiks ir jei nepamiršite reguliarai juos apipurkšti minkštu vandeniu. Tiesa, šia augalų laistymo taisykle nesivadovauju laistant kaktusus ar kitus sukulentus, čia labiau tiktų taisyklė – geriau mažiau ir rečiau, negu daugiau.

Nei tu džiūsti, nei tu pūni

Jei pastebėjote, kad Jūsų augalo lapai nereguliariai geltonuoja + įgauna nebūdinga formą, deformuojasi, dažnu atveju galite įtarti, kad augalas yra užpultas kenkėjų. Jei atydžiai apžiūrėjote augalą ir kenkėjų neaptikote, tuomet galima įtarti, kad augalui trūksta mineralinių medžiagų (kalio ir boro).

Ką daryti? Tad jei aptikote kenkėjus, juos identifikuojate ir naudojate preparatus ar kitus būdus jiems išnaikinti. Kitu atveju, jei numanote, kad tai medžiagų trūkumas, augalą tręšiate tinkamai parinktomis trąšomis. Jei patys sunkiai gaudotės trąšų pasaulyje, geriausias pasirinkimas specializuotos parduotuvės, kur pardavėjas pagal Jūsų poreikį pasiūlys geriausią variantą, patiems eksperimentuoti nepatarčiau, nes netinkamos trąšos gali tik dar labiau pabloginti padėtį.

Labai tikiuosi, kad įrašas buvo naudingas ir bent šiek tiek prisidės prie Jūsų augalų gerovės, o jei pavyks išgelbėti bent vieną augalą, mano širdis dainuos.

Jei kyla klausimų ar pastebėjimų, jei norite pasidalinti savo patartimi, visuomet labai laukiu Jūsų laiškų, komentarų. Jei ne čia, tai galite man parašyti instagram paskyroje čia, arba facebook puslapyje čia.

Su gėlėtais linkėjimais,

Mėnulio Mūza.

 

4 komentarai

 • Vygantas

  Labas.
  Pries kelias dienas mano zmona 5 metu santuokos proga padovanojo man Svyruoklinio Fikuso sakele. Jau ilga laika svaigau, kad noriu ka nors auginti, bet visi bandymai baigdavosi greita, sausa mirtim 😀 Bet si karta as nusiteikes eit iki galo. Jau cia vis skaitinejaus, jau ziurejau kaip net bonsai zmones pasidaro 😀 Tai va, beskaitinedamas atradau si tinklarasti ir tikrai nemazai geros info cia esi surasiusi. Labai tau aciu! Ir nors mazai kas komentuoja – labai gali but, kad ne vienam man si info yra labai naudinga, tik ne visi pasako 🙂

 • Danutė

  Gavau dovanų nuostabia lapuotę, pavadinimo jos neatsimenu,daug daug spalvotų lapų, kaip jūsų straipsnio viršelio nuotraukoje. Stovi prie didelio lango, tad šviesos tikrai užtenka. Ir štai, atėjo ruduo, pradėjo kristi lapai… Pamačiau voratinklio plaukelį tarp viršutinių lapų, nuvaliau, po dienos vėl, po poros dienų dar. Maniau voriukas apsigyveno, bet kai nupurškiau muilinu vandeniu – voriuko nebeliko 😊 bet lapukai krenta toliau. Maniau perlaistau. Bandžiau laistyti kuo rečiau. I savaitę vieną kartą. Viršūnėse liko vieni stagarai. Apatinėje dalyje lapų daugiau. Labai baiminuosi kad ir tie su laiku nukris. Žiūrint i ją norisi verkti… Aš ją labai miliu… Bandžiau kiekvieną lapuką valyti muilinu skudurėliu, trešiau universaliom trašom, niekas nepadeda. Paskutini karta laisčiau prieš dvi savaites, žemė drėgna lyg būčiau palaisčiusi vakar. Lapukai krenta minkšti, lyg išsiurbti. Įdėmei apžiūrėjau – vabaliukų lyg ir nėra. Gal mano gražuolė kuom serga ??? Padėkit išgelbėti mano vargšiukę 😪

  • Mėnulio Mūza

   Sveiki Danute,

   labai sunku pasakyti kažką tiksliai, kai nematau augaliuko. Jei spalvoti lapeliai, galbūt tai krotonas, pakankamai egzotiškas augalas. Iš to, kad po tokio ilgo nelaistymo, žemė vis vien šlapia, galima galvoti, kad perlaistėt. Tokiu atveju reiktų persodinti, nuimti šlapias žemes, sodinti į naują žemę ir kurį laiką nelaistyti, stebėti kaip jaučiasi. Po to tai daryti saikingai. Ant palangės tokiu šaltu oru taip pat reikia augalus statyti taip, kad lapeliai nesiliestu su langu, nes jis įšąla, ypač tokiais šaltais orais, kurie buvo pastaruoju metu. Dėl voratinkliuko, tai daugiau įtarčiau, kad tai gali būti voratinklinė erkutė. Apžiūrėkite atydžiai ne tik lapelių viršų, bet ir apatinę dalį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *